اسپلیت تی انسداد

اسپلیت تی برای جداسازی لوله

اسپلیت تی چنان که پیش تر نیز اشاره شد دارای کاربردهای بسیار متفاوت و فراوان می باشد. گرچه هدف اصلی استفاده از اسپلیت تی گرفتن انشعاب از خط لوله به سایز مورد دلخواه است، اما هرگز این اتصال به چنین کارکردی فروکاسته نمی شود و از آن استفاده های بسیار متنوع می توان داشت. یکی از این کاربردها در جداسازی خطوط لوله است. گهگاه و در مجتمع های صنعتی نفتی و گازی و پتروشیمی لازم می آید که خط لوله حاوی سیال از یک نقطه مشخص بریده شده و جریان از ادامه خط قطع شود. این کار می تواند اهداف متفاوتی داشته باشد:

 • گاهی اوقات به این منظور از چنین فرایندی استفاده برده می شود که خط لوله از آن نقطه قطع شده و جریان متوقف شود. ممکن است در اثر طراحی ها و تصمیمات جدید، مجموعه مهندسی و برنامه ریزی به چنین نتیجه ای برسد که ادامه فعالیت خط مذکور به صلح نبوده و می بایست از جریان متوقف شود.
 • گاهی اوقات به منظور تغییر مسیر خط لوله از چنین فرایندی استفاده می شود. به این معنا که خط از قسمت بیرده شده راستای حرکت خود را تغییر خواهد داد و به مسیری جدید منحرف خواهد شد.
 • گاهی ممکن است به این منظور کار جداسازی خط لوله انجام گرفته شده باشد که خط در تدوام جریان خود دچار آسیب و خرابی هایی نظیر نشتی، سوراخ شدگی و مواردی از این قبیل دچار شده باشد و نیاز به انجام اقدامات اصلاحی و یا تعمیر باشد.

 

در هر صورت بنا به هر کدام از دلایل فوق ما نیازمند یک اسپلیت تی سایز به سایز برای انجام عملیات جداسازی هستیم. البته سایز انشعاب اسپلیت تی بستگی به نوع پلاگی خواهد داشت که به منظور مسدود کردن خط مورد استفاده قرار می گیرد. اما معمولاً از اسپلیت تی فول برنچ یا سایز به سایز برای انجام این کار استفاده خواهد شد. مراحل جداسازی لوله با استفاده از اسپلیت تی را می توان در شرحی خلاصه به صورت و ترتیب زیر ذکر کرد:

 • ابتدا اسپلیت تی ساخته شده بر حسب محاسبات را روی لوله نصب و جوشکاری می کنیم. اسپلیت تی می بایست در طراحی دقیق ساخته شده و بر اساس استانداردهای مرجعی نظیر API 1104 جوشکاری شود.
 • ولو را روی اسپلیت تی نصب و تست فشار به منظور بررسی توان تحمل ولو و اسپلیت تی در برابر فشار وارده از طرف خط را مورد بررسی قرار می دهیم.
 • دستگاه انشعاب گیری روی ولو و اسپلیت تی نصب می شود و عملیات سوراخ کردن لوله بر حسب سایز مورد نیاز را به انجام می رسانیم.
 • دستگاه انشعاب را خارج می کنیم و مجموعه را برای عملیات مسدود سازی خط آماده می کنیم. مسدود کردن خط کردن عبارت است از قرار دادن یک پلاگ به دورن لوله که تمامی قطر داخلی لوله را اشغال کرده و مانع انتقال سیال به نواحی جلوتر خط می شود. فرآیند آماده سازی باید به نحوی باشد که کوچک ترین نشتی و برون ریزی سیال از پلاگ وجود نداشته باشد. بنابراین پلاگ انسداد باید بر حسب فشار خط و نوع سیال اتنخاب و آماده شود.
اسپلیت تی جداسازی پیشگام صنعت ابزار
اسپلیت تی نصب شده به منظور جدا سازی خط لوله
 • پس از اتمام عملیات مسدود سازی می بایست یک انشعاب گیری به منظور نصب ونت روی بخش جدا شده لوله انجام شود. سایز این گونه عملیات ها بسیار پایین و صرفاً به منظور نصب ونت انجام خواهد شد.
 • ونت روی بخش انشعاب شده نصب می شود و با باز کردن شیر فلکه، خط از سیال تخلیه می شود. فرایند فشار زدایی باید بر حسب نوع سیال و حساسیت های لازمه آن انجام شود. اگر سیال حاوی مواد شیمیایی خطرناک و آسیب زا برای زیست و سلامت نیروی انسانی باشد باید اقدامات احتیاطی لازم را پیش بینی و آن ها را پیاده سازی کرد. در صورتی که سیال از نوع بسیار خطرناک نظیر گاز ترش باشد باید تدابیر ویژه ای اندیشید تا از بروز هر گونه آسیب به محیط و نیروی انسانی اجتناب شود.
 • پس از تخلیه کامل خط می توان لوله را از نقطه ای مسدودسازی لازم می آید بریده و روی آن یک کپ نصب و جوشکاری کرد تا عملیات با موفقیت و بدون بروز کوچک ترین ایردای به اتمام برسد.
 • اکنون می توان پلاگ انسداد و دستگاه مسدودسازی را باز کرده و آن را از مجموعه خارج کرد. اکنون می توان ولو را بست و به این ترتیب فرایند را به اتمام رساند. می توان با استفاده از فلنج هایی خاص یا هر گونه مانع جریان سیال ولو را نیز از مجموعه خارج کرد. به این ترتیب که از طریق دستگاه انشعاب گیری آن را وارد اسپلیت تی کرد و در جایی جلوی ولو آن را نصب کرد و به این ترتیب مجموعه را بدون نیاز به ولو آب بندی کرد. سپس ولو را نیز باز کرده و روی اسپلیت تی یک فلنج کور نصب می شود تا فرایند به اتمام برسد.

به این ترتیب فرایند برش خط و جدا سازی یک بخش از ادامه آن به اتمام می رسد و مجموعه به هدف خود دست خواهد یافت. کل این فرایند، یک دومینوی دشوار و پیچیده محسوب می شود که بدون مهارت و علم به تک تک مراحل فرایند  والزامات آن انجام شدنی نیست. شرکت پیشگام صنعت ابزار بارها چنین عملیاتی را با موفقیت به انجام رسانده و امروز قادر است فرایندهایی از این دست را به سادگی و بدون اتلاف وقت به اتمام برساند. ما بر حسب تجارب مان، توالی و سیر گام هایی که می بایست برای تکمیل مراحل مذکور انجام شوند را می دانیم و به این ترتیب از دوباره کاری ها و اتلاف وقت و انرژی و توان نیروی انسانی ممانعت می کنیم.

 

اسپلیت تی- سازنده اسپلیت تی– جوشکاری اسپلیت تی- اسپلیت تی به منظور جداسازی خط

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن